Вітаю Вас, Гість

Пам’ятник Шевченку: піввіку тому

 

Лічені дні відділяють нас від 200-річчя з дня народження нашого Пророка, великого поета і художника Т.Шевченка.

Минає 50 років з часу встановлення йому погруддя біля районного Будинку культури. Дуже цікава сама історія цього пам’ятника. Повернемося до подій вже далекого, але пам’ятного 1953 року. 5 березня помер Й.Сталін. В Червоноармійську на початку 50-х років був встановлений пам’ятник В.Леніну. Тепер там знаходиться житловий будинок №32 по вулиці Почаївській, за радянських часів це була вулиця В.Леніна.

Керівники району і міста вирішили до похорону Й.Сталіна встановити йому пам’ятник на протилежній стороні вулиці. Біля колишнього приміщення міської ради знаходився  двоповерховий будинок. На першому поверсі були магазини, на другому районна бібліотека для дітей та юнацтва. Саме біля нього вирішили поставити цей «монумент». В екстреному порядку відомі місцеві майстри, батько і син Гулійчуки: Валентин Іванович (1905-1983рр) і Костянтин Валентинович (1929-1985 рр) почали споруджувати постамент, а фігуру замовили у Львівській художній майстерні. В день похорону Й.Сталіна відбувся мітинг. До пам’ятника поклали вінки. Виступали керівники райкому партії,райвиконкому, райкому комсомолу, інші оратори. Окремі містяни плакали, бо боялись, що знову почнеться війна.

Через деякий час, під час реконструкції центру міста, пам’ятник вирішили перенести в центр парку імені Шевченка.

У жовтні 1961 р. відбувся ХХІІ з’їзд КПРС, який визнав недоцільним подальше збереження в Мавзолеї саркофага з тілом Сталіна, зважаючи на його великі зловживання владою, ініційовані ним масові репресії проти чесних людей, неймовірну жорстокість.

По всій країні на початку листопада вночі почали демонтувати пам’ятники Сталіну. В нашому парку також зняли фігуру тирана, залишився порожній постамент. Тому вирішили поставити там погруддя великого Кобзаря. В цей рік світова громадськість  відзначала 100-річчя з дня смерті Шевченка. Про це «перетворення» серед містян ходили різні жарти…

І знову реконструкція – вже центру парку. Там вирішили спорудити фонтан. До 150-річчя з дня народження Т.Шевченка в 1964 році під керівництвом вже згадуваних Гулійчуків погруддя встановили біля Будинку культури. Щороку, в Шевченківські дні, тут проводяться мітинги, краяни покладають вінки, живі квіти до підніжжя пам’ятника Кобзарю.